top of page

Fińskie alles klar


W sercu handlowej dzielnicy w Helsinkach powstała nowa restauracja "Michel". Knajpa mieści się w w przestrzeniach dawnego hotelu. Za projektem stoi pracownia architektoniczna Joanny Laajisto Creative Studio.

Wszystkie wykorzystane materiały są bardzo wysokiej jakości. Nie bez znaczenia, mają służyć do przetestowania czasu. Solidny jesion, niestandardowe panele, tapicerka z koniakowej skóry, białe marmury Statuario czy wykończenia ze stali nierdzewnej i mosiądzu, potwierdzają zamiary projektantki. Wnętrze emanuje swobodną i pełną lekkości atmosferą.

Zielona tablica ścian drewnianych odwołuje się do tradycyjnego plenerowego kiosku z lat czterdziestych XX wieku, które wciąż można znaleźć wokół Helsinek. Blaty z zielonymi marmurowymi wstawkami są niestandardowe dla restauracji. Dwa duże, okrągłe stoliki z tulipanów, zaprojektowane przez firmę Eero Saarinen są projektantami klasyków z lat pięćdziesiątych XX wieku. Pozostałe lampy dekoracyjne są autorstwa szwedzkiego duńskiego producenta Rubena. W nowej piwnicy znajdują się marmurowe łazienki i szare otynkowane ściany, przyciemnione oświetlenie zaś tworzy przyjemną atmosferę. Umywalki wraz z czarnymi bateriami duńskiej marki Vola, dostosowane są do wyglądu mebli Laajisto. Aby podkreślić długą historię restauracji w budynku, oryginalna grafika "Bil Aktie Bol" autorstwa jednego z byłych lojalnych klientów, słynnego fińskiego artysty Akseli Gallena Kallela, znajduje się w centralnej lokalizacji w restauracji.

"Celem było stworzenie wygodnego i swobodnego wnętrza, które pasuje do sąsiedniej okolicy", wyjaśnia Joanna. Wnętrze jak dla mnie jest synonimem czystości i przejrzystości. Alles klar!Więcej na:Wyszukaj wg tagów
bottom of page