top of page

Kryształowy Channel

Mrzonka Stefana Żeromskiego ziściła się w Amsterdamie przy ulicy imienia Pietera Corneliszoona Hoofta. To handlowa część w centrum miasta gdzie znajdują się sklepy najdroższe z najdroższych. Inwestor dobrze wiedział, że trudno będzie się wyróżnić w historycznej tkance, w której miasto nie pozwala nic zmienić. Dlatego zgłosił się o pomoc do działającego w Rotterdamie studia MVRDV by zaprojektowało fasadę kamienicy stosując innowacyjną technologię polegającą na zastąpieniu zwykłych cegieł szklanymi.

Holenderska pracownia MVRDV tak samo dobrze wypełniła oczekiwania klienta, co restrykcyjne warunki konserwatora zabytków. Budynek przy Hooftstraat jest na poły magiczną, przejrzystą witryną, na wysokości pierwszego piętra materializującą się w kamienicę z klinkierowej cegły, Wielka witryna to marzenie każdego sprzedawcy na handlowej ulicy, architekci przeszklili więc całą elewację na parterze, budując ją z kryształowych cegieł, z których każda jest klejnotem.

Cegły zrobiła Poesia, firma spod Wenecji, produkująca szkło artystyczne według tradycji szkoły Murano. Każda była ręcznie odlana i oszlifowana. Zanim trafiły do Amsterdamu zostały poddane torturom na Politechnice w Delft, która orzekła, że są wytrzymalsze od betonu. Utwardzalnego promieniami UV przezroczystego kleju do spojenia cegieł dostarczyła fabryka Delo spod Monachium, specjalizująca się w zespalaniu ze sobą elementów smartfonów.

Ta kryształowa, oniryczna fasada jest świetną alternatywą do sklepów, a szczególnie ich witryn mieszczących się w na obszarze miasta chronionym przez konserwatorów. Crystal House po prostu zachwyca formą, ale i prostotą pomysłu.

Więcej na:

www.mvrdv.nl

https://youtu.be/WFleSzODnBM

Wyszukaj wg tagów
bottom of page