top of page

Koronkowy dom

The Termitiery House to dom który został zaprojektowany w 2014 roku przez trzech koreańskich architektów Nguyen Hai Long, Phan Quang Vinh, Tran Thi Ngu Ngon, Trinh Thanh Tu w Da Nang (Wietnam). Klimat tego obszaru jest dosyć ekstremalny gdyż przeplatają się tu w ciągu roku pora deszczowa z porą suchą. Architekci zainspirowali się budowlami termitów, które można zobaczyć poza miastem tworząc dużą przestrzeń wspólną będącą centrum całej budowli. Poza centralnym miejscem domu mieszkańcy mogą porozmawiać ze sobą przez ściany, które posiadają losowo położone dziury. Na dużej powierzchni, a zwłaszcza elewacja sprawiają wrażenie koronkowej i lekkiej struktury.

Dom zbudowany jest głównie z cegły wypalanej, który jest tradycyjnym materiałem w tamtejszej okolicy. Sufity wykonane są z oryginalnego betonu, a podłogi pokryte są lastryko w ciemnych kolorach. Wszystkie meble zostały wykonane z drewna odzyskanego z wcześniejszego domu.

Cała konstrukcja nawiązuje do tajemniczej, a zarazem świętej wieży Champa znajdującej się niegdyś w tej okolicy. Przez to, że ściany wykonane są z cegły powoduje, że ​​dom jest chłodny w lecie czyli podczas pory suchej. Co więcej tego rodzaju cegły działają jako pewien współczynnik, utrzymujący wilgotność w całym domu co sprawdza się podczas pór deszczowych.

Budynek zaprojektowany jest tak by zoptymalizować tropikalne warunki tam panujące. Przez perforowaną elewacje przechodzi światło o różnej barwie w zależności od pory dnia tworząc mistyczne pejzaże w wnętrzu.

Wyszukaj wg tagów
bottom of page