top of page

Kosmos

Kosmos Projekt to studio projektowe powstałe w 2008 roku, którego twórcami są Ewa Bochen oraz Maciej Jelski. Nazwa studia wzięła się z pojęcia kosmosu jako miejsca matematycznie uporządkowanego, pełnego harmonii, a zarazem o zarysie bardzo pierwotnym. Projektantów inspiruje relacja między cywilizacją, a dziką naturą. Często odwołują się do mitologii Słowian i sięgają po tradycyjne techniki rzemieślnicze. Ich projekty bardzo silnie oddziaływają na mnie ze względu na swoją tożsamość i historie jaką w sobie zawierają. Nic w tym przedmiotach nie jest przypadkowe, wiedza odnosząca się do czasów słowiańskich, owianych magią, nie do końca racjonalnie wytłumaczonych tworzy komunikację pomiędzy światem mitycznym, sztuką, a odbiorcami ich twórczości.

Wystawa "International Times" to polsko-szwedzka wystawa współczesnego designu, inspirowanego wzajemnymi wpływami kultury słowiańskiej i skandynawskiej na przestrzeni wieków. Nasi przodkowie, zamieszkujący tereny obecnej Polski i Szwecji, prowadzili wymiany handlowe, dzięki czemu przekazywali sobie wzajemnie elementy kultury. Można dzięki temu wskazać na wspólne motywy w folklorze, podobne, a wręcz takie same sposoby produkcji wykorzystywane w przedmiotach codziennego użytku lub motywów zdobniczych. Efektem współpracy Kosmos Project i Petry Lilji są obiekty łączące dawne techniki rzemieślnicze – tkactwo, snycerkę, słomkarstwo, naturalne barwienie z nowoczesnymi technikami używanymi w designie, takich jak np. druk 3D. Obiekty na wystawę powstały na podstawie dialogu prowadzonego pomiędzy uczestnikami projektu, który przyjął formę wymiany inspiracji i wiedzy. W praktyce projektanci prowadzili dyskusję również poprzez tworzenie przedmiotów - każda nowa praca była odpowiedzią na pomysły partnera dialogu odnoszące się do kultury Polski lub Szwecji

Prace stanowić mogą zachętę do dalszych poszukiwań w temacie słowiańskiej i skandynawskiej historii, a także próbę „odzyskania wspólnej przeszłości” i odczytania na nowo sposobów myślenia naszych przodków.

Linki poniżej:

http://www.kosmosproject.com/index%20projects.html

http://www.kalmarkonstmuseum.se/en/exhibition/431/

http://gdyniadesigndays.eu/en/irrational-times.html

Wyszukaj wg tagów
bottom of page