top of page

Hello Robot!

Czy zastanawialiście się kiedyś nad przyszłością świata robotów? Ba, czy zadaliście sobie fundamentalne pytania jak: "Czy ufasz robotom?", "Czy robot może wykonać Twoją pracę?" i "Czy wierzysz w śmierć i odrodzenie rzeczy?"

Pytania nad sensem ludzkiego istnienia i powstania drogą ewolucji kolejnej ery jaką jest technologia, zadaje nam najnowsza wystawa Muzeum Vitry w Weil am Rhein (Niemcy). Wystawa potrwa do 14 maja 2017 roku.


Wystawa Hello Robot - w pierwszym niemieckim muzeum wzornictwa, skupia się na robotyce - bada relacje między ludźmi, a inteligentnymi maszynami, które coraz częściej pojawiają się w naszym życiu. Eksponaty zadają 14 pytań, których celem jest, aby odwiedzający zaczął poważnie zastanawiać się, czym jest dla niego sztuczna inteligencja. Obecne rozmowy wokół robotów, Amelie Klein (kurator wystawy) opisuje jako mocno "ambiwalentne".

Pytania wiszące nad ekspozycją, oprowadzają zwiedzających po różnych salach wystawowych. Pierwszy pokój wystawy - "gabinet osobliwości" - jest wypełniony robotami znanych nam z popkultury i pyta: "Czy kiedykolwiek spotkałeś/aś robota?".W sąsiednim pokoju - " Czy roboty to nasi przyjaciele czy wrogowie?" - Zawiera gry jak Pokemon Go, w którego możemy zagrać na kanapie oraz inne roboty z którymi możemy wejść w interakcje. W kolejnym pomieszczeniu znajduje się puszysty robot, używany w terapiach czy sofa ,która może być modyfikowana aplikacją. Ostatni pokój przedstawia połączenie człowieka z maszyną, pytając odwiedzających : "Czy chcesz stać się lepszy od natury?" i czy "Chcesz żyć w robocie?".


Cytując słowa kuratorki "Rolą wzornictwa oraz projektantów w robotyce jest ochrona ludzkich wartości ". W wystawie przejawia się to w barwach pomieszczeń skonfrontowanych ze sobą. Od różowej pasteli po całkowicie czarne ściany. Eksponaty widnieją na białych i czarnych stolikach w zależności od pomieszczeń. Bardzo ciekawie prezentują się szerokie stoły z czerwonymi nogami w jednym z pomieszczeń, symbolizujące wielkie przestrzenie produkcyjne. Wystawa posiada piękną oprawę, jest przejrzysta i zawiera bardzo ciekawy oraz istotny przekaz.


Więcej na :

http://www.design-museum.de/de/informationen.html

Wyszukaj wg tagów
bottom of page