top of page

(Nie)znośna lekkość bytu

Nie od dziś wiadomo, że Szanghaj to miasto będące największym chińskim ośrodkiem gospodarczym, finansowym i komunikacyjnym. W 2016 zakończono prace nad nową społeczną przestrzenią biurową WeWork w starej dzielnicy mieszkaniowej Weihai Lu. Nowo powstałe miejsce znajduje się w starej fabryce Opium, później przekształconej na rezydencje artystów. Ostatecznie ogromna bo 5500m2 przestrzeń ponownie została zwerbowana, tym razem pod strefę społeczno-biurową, starannie przemyślaną przez dwie projektantki ze studia Linehouse, mieszczącego się również w Szanghaju.

W całym projekcie bardzo dużo się dzieje. Projektantki postawiły na zabawę kolorem i formą, mając na względzie tradycje i wiekowość miejsca. Na wstępie odwiedzający widzą recepcje z betonu i drewnianej angielskiej boazerii, nad którą góruje różowo-niebieski neon "Ring for Service", świetnie komponującym się z przemysłowym charakterem miejsca. Dalej na trzech poziomach budynku mamy miks geometrycznych wzorów i kolorów. Zimna, przemysłowa stalowa konstrukcja schodów została ożywiona zielono-turkusową farbą. Barierki wraz ze schodami są drewniane, przy czym barierki z zewnątrz są figlarnie pomalowane w różnych odcieniach niebieskiego idąc w górę lub dół po schodach.

Innym lekkim akcentem, który nawiązuje do pierwotnej funkcji budynku jako fabryki opium, są ręcznie malowane tapety z olbrzymimi kształtami maków na złotym tle. Bardzo pomysłowo zostało rozwiązane oświetlenie sięgające trzech kondygnacji nad głównym atrium. Modernistyczne oprawy świetlne wiszą na symetrycznej sieci z metalowych linek, dając poczucie ruchu i energii dla całej przestrzeni. Kolejnym ciekawym pomysłem jest zastosowanie lastriko w pastelowych odcieniach różu, szarości, niebieskiego i zielonego, geometrycznie rozłożonego na ścianach i podłodze.

Projektantki osiągnęły zamierzoną lekkość formy, pełną fantazji, zabawy z kolorem, udowadniając przy tym, że przestrzeń biurowa może być inspirująca.Więcej na :

http://linehousedesign.com/

https://www.wework.com/buildings/weihai-lu--shanghai--31
Wyszukaj wg tagów
bottom of page