top of page

Memphis w libańskiej postaci

Bejrut. Stolica Libanu. Miasto kontrastu gdzie krajobraz architektoniczny ulega ciągłym zmianom. W nowym budynku w centrum Bejrutu, niedaleko nabrzeża i zabytkowego centrum miasta powstało nowe miejsce z wyrafinowanym jedzeniem "Spot Kaleo". Knajpa zarządzana jest przez grupę Found'd, firmę, która istnieje od 1979 roku jako skate-bordowy startup. Obecnie jest właścicielem siedmiu restauracji, butiku, winiarni i tapas. Zabawne wnętrze zaprojektował libański duet David/Nicolas .

Projekt restauracji opiera się na dziwnej i onirycznej kontemplacji nad postmodernizmem.

Główną role odgrywają tu kolory, blado różowe i niebieskie podkreślone zielonymi krzesłami i białymi detalami. Co więcej, użycie faktur i wzorów jest tu kluczowe, aksamitne wykończenie mebli, "pop-corn" na ścianach tworzący zygzakowaty kształt. Wyczuwalna jest inspiracja pobliską architekturą Meczetu Al Omari z XII w.

W całym wnętrzu z początku panuje spory chaos. Po bliższej analizie jednak elementy wystroju mają wspólny mianownik, jak wielki żyrandol nad barem, który nawiązuje do zygzakowatych zębów na ścianach i lustrach. Za barem widnieje również dywan z kolekcji projektantów, zaprojektowany dla Moooi w 2016 roku. Pokrywa on ścianę podkreślając ekscentryczność wnętrza. Na dole, toalety zostały w całości czarne z szarościami na ścianach, w bezpośredniej opozycji do wesołej przestrzeni na górze.

Silne kontrasty kolorystyczne oraz przewrotność to motyw przewodni tej przestrzeni. Memphis w czystej postaci.

Więcej na :

Wyszukaj wg tagów
bottom of page