top of page

Magnifique, m. Le Corbusier

Czandigarh to miasto leżące w północnej części Indii. Powstało w 1947 roku po uzyskaniu niepodległości od Brytyjczyków. Miasto zasłynęło przede wszystkim z formy architektonicznej, projektu Le Corbusiera, najsłynniejszego architekta ubiegłego wieku. Miejsce miało oddawać cześć bogini Chandi, dzięki której dziś nazywane jest też Pięknym Miastem. Spośród innych indyjskich miast, wyróżnia się wysokim poziom życia mieszkańców oraz wspomnianą, jedyną w swoim rodzaju architekturą.

Przejmując projekt po Macieju Nowickim, Le Corbusier zdecydował się na plan miasta zgodny z modernistycznymi wytycznymi CIAM w zakresie podziału urbanistycznych funkcji, antropomoficznej formy planu oraz hierarchii dróg w systemie komunikacyjnym. Dla nas ważne jest to, że pierwsze plany tworzone przez Polaka, zostały uwzględnione w ostatecznym wyglądzie miasta.

W mieście znajduje się nietypowe kino, które również powstało dzięki Le Corbusierowi. Projekt stworzył Aditya Prakash pod czujnym okiem francuskiego architekta. Neelam Theatre powstało w 1950 roku w 17 Sektorze (łącznie jest 56). Tak o projekcie mówi dzisiaj syn Prakasha’a :

"Sektor 17 to prawdziwe serce miasta, a kino jest wizytówką miasta (…) Może nie jest tak znane jak Capitol Complex, stworzony przez Corbusiera, ale i tak stał się ikoną".

Neelam Theater jest jednym z trzech kin zbudowanych w ramach Chandigarh. Budynek utrzymuje murowaną powłokę i wybrzuszoną krzywiznę nad wejściem. Architektura wnętrza jest wynikową badań akustycznych w tym miejscu, która również stoi jako cel wielkiego konturowego betonu i zamontowanego sufitu audytorium. Neelam Theatre oferuje niemal 1000 miejsc siedzących, dwie sale, zarówno kinowe jak i konferencyjne, a także restaurację i sklepy. Wnętrze prezentuje się bardzo minimalistycznie. Bladoniebieskie ściany pokrywają modernistyczne panele, metalowo-błękitne krzesła dodają zaś niebywałego stylu. W atelier, bordowe ściany oraz drewniana boazeria są tłem dla pięknych architektonicznych, sufitowych form.

Wyszukaj wg tagów
bottom of page